Meniul paginilor
 
 
 
 
 

Misionarii CMD

       Ce este Misiunea?

 

       Misiunea este proclamarea noutăţii fericitemisiuni că Dumnezeu ne iubeşte şi ne vrea uniţi pe toţi în dragostea sa milostivă (Ioan Paul al II-lea ZMM 2002). Misiunea înseamnă a-l trăi pe Cristos şi a asculta glasul său în mijlocul naţiunilor la care te cheamă. Misiunea înseamnă a intra în contact cu cei săraci, marginalizaţi, cu Cristos care suferă în aproapele din cauza exploatarii şi a nedreptăţilor.

Pentru informatii dati click pe nume:

 

Eugen Blaj 4

     Eugen Blaj– s-a născut la 28 mai 1960 la Gherăești – Neamț. A absolvit Școala Generală de 8 clase în anul 1975 la Gherăești, Liceul în anul 1979 și Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iași în anul 1986. A fost sfințit preot la 29 iunie 1986 la Iași de către ep. Ioan Robu. A activat ca vicar la Răducăneni (1 august 1986 – 31 iulie 1989), București „Sfântul Iosif” ( 1 august 1989 – 31 iulie 1990), Rosarito, B.C.N., Mexic (1 august 1990 – 3 aprilie 1995), paroh la Rosarito, B.C.N., Mexic (4 aprilie 1995 – 31 iulie 1996). În perioada 1 august 1996 -31 iulie 1998 a studiat la Roma. A activat ca paroh la Tijuana, B.C.N., Mexic (1 august 1998 – 31 iulie 1999), misionar fideidonum la Maikona, Kenya (1 august 1999 – prezent).

 

Isidor Mart 2

       Isidor Mârț – s-a născut la 17 octombrie 1973 la Răchiteni – Iași. A absolvit Școala Generală de 10 clase în anul 1990 la Răchiteni, Liceul Seminarial în anul 1992 la Iași și Institutul Teologic Romano-Catolic „Sf Iosif” din Iași în anul 1998. A fost sfințit preot la 24 iunie 1998 la Iași de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Frumoasa (1 august 1998 –  1 august 2000), Bacău „Sfântul Nicolae” (1 august 2000 – 6 noiembrie 2001), misionar la Maikona, Kenya (7 noiembrie 2001 – 24 noiembrie 2004), colaborator la Centrul Misionar (25 noiembrie 2004 – 25 inuarie 2006), misionar la Murungaru, Kenya (18 ianuarie 2007 – 23 februarie 2009), vicedirector al Centrului Misionar (23 februarie – 16 mai 2010), paroh la Bogata (17 mai 2010 – 31 august 2013), misionar la Maikona, Kenya (1 septembrie 2012 – prezent).

       

Gabriel Cimpoesu

     Gabriel Vasile Cimpoeșu – s-a născut la 12 ianuarie 1976 la Băluşeşti – Neamț. A absolvit Școala Generală de 8 clase în anul 1990 la Bălușești, Seminarul Liceal „Sfântul Iosif” Bacău în anul 1995 și SeminarioInterdiocesano GO-UD-TS, Italia, în anul 2001. A fost sfințit preot la 29 iunie 2001 la Roman de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Adjudeni ( 1 august 2001-31 iulie 2003), colaborator la Centrul Misionar din Gorizia (1 septembrie 2003 – 20 aprilie 2004), misionar la Djebonoua, Coasta de Fildeș (1 iunie 2005 –prezent).

 

   

 

Bartolomeu Blaj

 

     Bartolomeu Blaj– s-a născut la 19 august 1977 la Barticești – Neamț. A absolvit Școala Generală de 8 clase în anul 1991 la Barticești, Seminarul Liceal din Bacău în anul 1996 și Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iași în anul 2002. A fost sfințit preot la 29 iunie 2002 la Iași de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Gura Humorului (1 august 2002 – 31 iulie 2004). În perioada 23 august 2004 – 22 octombrie 2004 a făcut o experiență misionară în Ecuador. A activat apoi ca vicar la Focșani (10 decembrie 2004 -7 februarie 2005), Daule, Ecuador (11 februarie 2005 – 26 noiembrie 2005), paroh la Palestina, Ecuador ( 27 noimebrie 2005 –  prezent).

 

    

Ioan Blaj 2    

      Ioan Blaj – s-a născut la 12 august 1975 la Barticești – Neamț. A absolvit Școala Generală de 8 clase în anul 1989 la Gherăești, Liceul în anul 1989 la Barticești, clasa a IX-a la Piatra-Neamț, Liceul Seminarial în anul 1994 la Iași și Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iași în anul 2000. A fost sfințit preot la 29 iunie 2000 la Iași de către ep. Jean-Claude Périsset. A activat ca vicar (septembrie 2000 – decembrie 2001) și administrator parohial (decembrie 2001 – mai 2002) la Chișinău „Providența Divină”, paroh la Stârcea „Regina Sfântului Rozariu” (iunie 2002 – mai 2009). La 1 septembrie 2009 a primit mandatul de preot fideidonum, activând ca paroh la „Santa Lucia”, Ecuador (3 octombrie 2009 – prezent).

S-au retras din activitatea misionară (pentru detalii dati click):

Preoţi misionari

Persoane consacrate

Laici în misiune

 

 

 

 

 

 

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other